Ampelografia Slovenska

Ampelografia Slovenska od autorov Ing. Dorota Pospíšilová, PhD., Ing. Daniel Sekera, PhD. a Ing. Tibor Ruman, PhD. je úplne novým vydaním odbornej knihy o odrodách viniča, ktorá nahrádza predchádzajúcu Ampelografiu ČSSR. Posledne vydaná Ampelografia Slovenska na 368 stranách popisuje a zobrazuje 192 odrôd, pri ktorých sa spomína hľadisko vzniku a pôvodu, morfologické, biologické a agrotechnické vlastnosti. Samotná monografia je rozdelená na 6 kapitol (systematika rodu Vitis L., pojem ampelografia, metódy ampelografického opisu, zonácia – rajonizácia viniča, podpníkový vinič, ušľachtilý vinič).

Najobsiahlejšou je časť o sortách hrozna. Tu sú opísané registrované odrody, „zabudnuté“ alebo dávno pestované odrody, novovyšľachtené kultivary, sorty pre ekologické alebo integrované pestovanie. Prehľadnosti dopomáha členenie na kategórie muštové biele, muštové modré a stolové a odrody podpníkové. Farebná fotografia pomáha predstaviť každú odrodu.

Cena: 33€

Ampelografia Slovenska
Ampelografia Slovenska

Sprievodca vínami Slovenska

Tento sprievodca je pre vás tá najužitočnejšia navigácia v slovenskom mori vína. Je nevyhnutnou pomôckou pri spoznávaní rozmanitých odrôd hrozna a chutí vína. Zostavil ho známy slovenský enológ a someliér Vladimír Hronský. V úvodných kapitolách objasňuje, ako sa víno vyrába a označuje, ale aj ako ho správne degustovať. Okrem prehľadu tradičných a nových vyšľachtených odrôd viniča predstavuje aktuálne trendy v domácom vinárstve a poradí, ako zostaviť gurmánske menu s tým správnym vínom. Hlavnú časť publikácie tvorí výber najlepších slovenských vín na trhu a profily vyše 60 slovenských vinárstiev. Súčasťou príručky je aj vinársky slovník a degustačný hárok. Kniha má aj anglickú verziu!

Cena: okolo 15€

sprievodca-vinami
Sprievodca vínami Slovenska

Vinársky slovník

Vinársky slovník slovensko-česko-francúzsko-nemecko-anglický, vznikol najmä z iniciatívy Slovenskej vinárskej akadémie, projektu podporeného z fondov Programu celoživotného vzdelávania Európskej Únie. Prináša informácie potrebné pre lepšie pochopenie vinárskej problematiky a nádherného sveta vína.

Výber hesiel a ich výklad v slovenskom jazyku by mal slúžiť ako základná odborná pomôcka pre lepšiu orientáciu v odbornej literatúre z oblasti vinárstva a súvisiacich odborov. Cudzojazyčné ekvivalenty by zasa mali pomôcť pri štúdiu zahraničných odborných materiálov a pri komunikácii so zahraničnými vinármi, obchodníkmi či milovníkmi vína. Autor: Edita Ďurčová.

Cena: neznáma

vinarsky-slovnik-e-durcova
Vinársky slovník

Vinársky lexikón

1200 hesiel z oblasti vinárstva a vinohradníctva, 120 ČB – peroviek a fotografií… Autor: F. Malík a kolektív.

Cena: cca 12€

vinarsky-lexikon
Vinársky lexikón

 

Guru odporúča pozrieť aj:

X. Strekovský Festival Vína Desiaty Strekovský festival vína oboznámi návštevníkov s tradičnými remeslami a miestnymi zvykmi. Naši hostia sa môžu zoznámiť s namáhavou a jedineč...
Vinalies Internationales Paris 2017 Vinalies Internationales Paris je medzinárodná výstava vín na ktorej sa každoročne zúčastní niekoľko tisíci vín od vinárov z celého sveta, aby získa...
Tokajské vína môžu mať rekordný ročník „Ročník 2017 sa pravdepodobne zapíše do histórie regiónu Tokaj. Priebeh roka bol absolútne ideálny, hlavne jeseň,“ uviedol pre novinárov vinár Jaros...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Anti-Spam otázka: