Svoj sen, Rulenka a Ruler sú biele muštové odrody vyšľachtené profesorom Krausom, ktorý ich po skončení štúdia daroval Ondrejovi Korpásovi. Ide o krížencov odrôd (Rulandské šedé x Pesecká Leánka) x Rizling rýnsky C 2-36 (Svojsen), C 8-28 (Rulenka) a C 2-32 (Ruler). Odroda je charakteristická elegantnou ovocnou vôňou.

Dlhé roky o nich nebolo nič počuť. Korpás. Po päťnásobnej selekcii vybrúsil z Krausových krížencov Svojsen a Rulenka, ktorým na Morave nedávali pred 40 rokmi veľkú budúcnosť. Možno im prospelo oteplenie, ale predovšetkým nekonečná Korpásova trpezlivosť a viera v Krausovu intuíciu.

Rulenka je vhodná predovšetkým na špeciálne sladké či botrytické výbery. Víno je podobné rizlingu, ale má výraznejšiu a intenzívnejšiu aromatiku, je plnšie ako Rizling rýnsky. Dozrieva skôr a dosahuje vysoké cukornatosti.

Aké víno je vlastne Svoj sen, čiže Krausov sen? „Mok s nonšalantnosťou burgundských pinotov, romantikou ušľachtilých moselských rizlingov a ohnivým srdcom balkánskej leánky,“ odpovie Korpás. A jeho syn, ktorý takisto študoval u profesora Krausa dodá, že toto víno obsahuje to, čo je v iných veľmi zriedkavé – aromatickú stopu pomaranča, črtu veľkého vína.

hodnotené vina: pozrite si ako Guru hodnotil vína z odrody Svoj sen

Svoj sen a Rulenka u slovenských vinárov:

Svoj sen a Rulenka
Chateau Marco – Svoj sen, ročník 2015.

Víno zelenožltej farby v intenzívnej, ale veľmi elegantnej vôni prevládajú vône citrusových plodov, mandariniek s nádychom pomarančovej kôry. V ovocnej, harmonickej chuti okrem citrusových tónov nájdeme aj stopy čerstvo odtrhnutých marhúľ s minerálnym podtónom.

Svoj sen a Rulenka
Chateau Rúbaň – Svoj sen, ročník 2015.

Iskrivé víno zelenožltej farby. V intenzívnej, ale veľmi elegantnej vôni prevládajú vône citrusových plodov, mandariniek s nádychom pomarančovej kôry. V ovocnej, harmonickej chuti okrem citrusových tónov nájdeme aj stopy čerstvo odtrhnutých marhúľ s minerálnym podtónom.

vinarstvo_berta_rulenka
Vinárstvo Berta – Rulenka, ročník 2013.

Víno výraznejšej žltozelenej farby. Vo vôni sa prelínajú kvetinové a ovocné vône a to najmä tropického a prezretého ovocia, s výrazným prejavom exotického korenia. V expresívnej chuti sa objavujú tóny tropického ovocia a citrusových dužín, s mimoriadne pevnou štruktúrou a dlhou korenisto-pikantnou dochuťou.

Zdroj: http://zurnal.pravda.sk/esej/clanok/283934-vilem-kraus-pan-profesor-vina/, https://vinko.sk/odrody/rulenka, http://www.vinarstvoberta.sk/nase-vina/biele-vina/rulenka, https://www.belvet.sk/chateau-ruban-svoj-sen-2015

Guru odporúča pozrieť aj:

Zweigeltrebe Zweigeltrebe je relatívne mladá rakúska odroda, ktorú vyšľachtil riaditeľ vinárskej školy v Klosterneuburgu v Rakúsku dr. Fritz Zweigelt v roku 1922. ...
Merlot O pôvode tejto odrody nie je nič známe. Pod názvom Merlot sa však objavuje v zbierkach Luxemburgských záhrad už pred rokom 1789. Vo francúzskej oblast...
Furmint Furmint je odroda viniča hroznorodého registrovaná na území Slovenska od roku 1952, ktorej pestovanie je povolené vo vinohradníckej oblasti Tokaj. Ch...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Anti-Spam otázka: