Svoj sen, Rulenka a Ruler sú biele muštové odrody vyšľachtené profesorom Krausom, ktorý ich po skončení štúdia daroval Ondrejovi Korpásovi. Ide o krížencov odrôd (Rulandské šedé x Pesecká Leánka) x Rizling rýnsky C 2-36 (Svojsen), C 8-28 (Rulenka) a C 2-32 (Ruler). Odroda je charakteristická elegantnou ovocnou vôňou.

Dlhé roky o nich nebolo nič počuť. Korpás. Po päťnásobnej selekcii vybrúsil z Krausových krížencov Svojsen a Rulenka, ktorým na Morave nedávali pred 40 rokmi veľkú budúcnosť. Možno im prospelo oteplenie, ale predovšetkým nekonečná Korpásova trpezlivosť a viera v Krausovu intuíciu.

Rulenka je vhodná predovšetkým na špeciálne sladké či botrytické výbery. Víno je podobné rizlingu, ale má výraznejšiu a intenzívnejšiu aromatiku, je plnšie ako Rizling rýnsky. Dozrieva skôr a dosahuje vysoké cukornatosti.

Aké víno je vlastne Svoj sen, čiže Krausov sen? „Mok s nonšalantnosťou burgundských pinotov, romantikou ušľachtilých moselských rizlingov a ohnivým srdcom balkánskej leánky,“ odpovie Korpás. A jeho syn, ktorý takisto študoval u profesora Krausa dodá, že toto víno obsahuje to, čo je v iných veľmi zriedkavé – aromatickú stopu pomaranča, črtu veľkého vína.

hodnotené vina: pozrite si ako Guru hodnotil vína z odrody Svoj sen

Svoj sen a Rulenka u slovenských vinárov:

Svoj sen a Rulenka
Chateau Marco – Svoj sen, ročník 2015.

Víno zelenožltej farby v intenzívnej, ale veľmi elegantnej vôni prevládajú vône citrusových plodov, mandariniek s nádychom pomarančovej kôry. V ovocnej, harmonickej chuti okrem citrusových tónov nájdeme aj stopy čerstvo odtrhnutých marhúľ s minerálnym podtónom.

Svoj sen a Rulenka
Chateau Rúbaň – Svoj sen, ročník 2015.

Iskrivé víno zelenožltej farby. V intenzívnej, ale veľmi elegantnej vôni prevládajú vône citrusových plodov, mandariniek s nádychom pomarančovej kôry. V ovocnej, harmonickej chuti okrem citrusových tónov nájdeme aj stopy čerstvo odtrhnutých marhúľ s minerálnym podtónom.

vinarstvo_berta_rulenka
Vinárstvo Berta – Rulenka, ročník 2013.

Víno výraznejšej žltozelenej farby. Vo vôni sa prelínajú kvetinové a ovocné vône a to najmä tropického a prezretého ovocia, s výrazným prejavom exotického korenia. V expresívnej chuti sa objavujú tóny tropického ovocia a citrusových dužín, s mimoriadne pevnou štruktúrou a dlhou korenisto-pikantnou dochuťou.

Zdroj: http://zurnal.pravda.sk/esej/clanok/283934-vilem-kraus-pan-profesor-vina/, https://vinko.sk/odrody/rulenka, http://www.vinarstvoberta.sk/nase-vina/biele-vina/rulenka, https://www.belvet.sk/chateau-ruban-svoj-sen-2015

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Anti-Spam otázka: