Malokarpatské vinohrady v užšom slova zmysle sa rozprestierajú na juhozápadných svahoch Malých Karpát od Bratislavy po Horné Orešany. Juhozápadné svahy tohto pohoria predstavujú skutočnú klenotnicu vinohradníctva na Slovensku. História vinohradníctva a vinárstva siaha v tejto oblasti do roku 1948 keď boli župy a ich tradičné vinohradnícke oblasti nahradené krajskými, okresnými a miestnymi okresnými úradmi.

Dlhé stáročia predtým bola Bratislavská vinohradnícka oblasť najvýznamnejšia u nás. Tento význam bol daný nielen vynikajúcimi prírodnými pomermi, ale aj relatívnou blízkosťou potenciálnych odbytísk, nielen Bratislava, ale aj vzdialenejšie končiny, predovšetkým české krajiny, Nemecko, Rakúsko, či Sliezsko.

Názvy malokarpatských vinárskych miest a obcí majú medzi milovníkmi vína a odborníkmi ten najlepší zvuk. Z hľadiska reputácie sa im dnes môže rovnať Južnoslovenská oblasť. Kvalita vín zodpovedá dlhoročnej tradícii a skvelej povesti, od Devína po Častú sú to predovšetkým biele vína (najmä veltlíny), kým južný a severný okraj je naopak známy predovšetkým produkciou červených vín (Frankovka z Rače a Modrý Portugal z Horných a Dolných Orešian).

Zrážky (mm) 600
Priemerné teploty (°C) 11
Priemer počas vegetácie (°C)  17.2
Suma slnečného svitu počas vegetácie (h) 3100
Zobraziť vinárstva z malokarpatskej vinohradníckej oblasti
malokarpatska-oblast
Malokarpatská vinohradnícka oblasť

Zdroj: http://www.slovakwines.com/malokarpatska/, https://sk.wikipedia.org/wiki/Malokarpatská_vinohradnícka_oblasť