Už dávnejšie sa objavila v skupine #vínomilci, kuriózna web stránka s príznačným názvom Nebojsavina.sk. Na stránke nájdete v ponuka tri vína označené jednoducho ako Blanc, Rosé a Rouge, teda biele, ružové a červené. To je všetko, žiadny názov odrody, prípadne odkiaľ pochádza hrozno, alebo kto víno vyrobil.

Výrobca / fľašovateľ je uvedený až na zadnej strane fliaš, na stránke o ňom nenájdete zmienku, je to  Villa Víno Rača. Zo zvedavosti sme objednali tzv. malú šestku, teda 6 fliaš o objeme 0,375 l za cenu 7,99€ aj s dopravou. Cenu vína si po odpočítaní dopravy ľahko domyslíte…

Inak, Villa Vino Rača sa prednedávnom „pochválilo„, že jarné mrazy im zničili veľkú časť vinohradov a nižšia úroda hrozna podľa šéfa vinárskej firmy sa pravdepodobne prejaví na jeho zvýšenej cene, čo sa následne premietne do zvýšenia cien vína. Takže predaj dovezeného vína z EU bude kompenzácia…

Odkiaľ pochádza hrozno?

No predsa z EU… takže pravý pôvod hrozna sa nedozvieme, respektíve odkiaľ bolo dovezené už priamo víno. Môžeme teda predpokladať že ide o stolové víno pri výrobe ktorého je toho zákonom povolené dosť veľa…

Stolové víno je najnižšia kategória vína. Obsahuje akúkoľvek odrodu vypestovanú kdekoľvek v rámci Európskej únie. Môže sa umelo docukrovať a nemôže niesť názov odrody. Ak bolo víno vyrobené zo slovenského hrozna a mušt obsahoval aspoň 13 °NM, môžeme ho pomenovať Slovenské stolové víno.

Nebojsavina.sk blanc

Ako voní a chutí?

Teraz to hlavné, prečo ste otvorili túto stránku. Chuť a vôňa vína. Vôňa Blanc a Rosé bola jemná, príjemná, žiadne rušivé elementy, dokonca v ružovom sa objavil aj žihľavový lem. Inak boli Blanc a Rosé chuťovo veľmi podobné. Vôňa sa veľmi rýchlo strácala z pohára a postupne ju nahrádzala sladkastá vôňa. Blanc malo vyšší obsah síry, ktorý bol cítiť v dochuti.

Červené Rouge bolo na tom s vôňou tiež dobre cítiť bolo višne, až griotky. S vôňou problém vína nemali.

To kvôli čomu sa k vínam nevrátim, je vysoký obsah cukru a ich presladenosť v kombinácii s nie príliš harmonickými kyselinami. Aj 0,375 l fľaša sa dopíjala veľmi ťažko. Pokiaľ ich budete skúšať, je priam nutnosť ich poriadne vychladiť, ak nie podchladiť, aby sa v chuti potlačil zvyškový cukor! Druhým aspektom sú umelé PET fľaše v ktorých prebieha distribúcia a pred kúpou o takomto balení neviete.

Pozor!

Nakoľko vína nenesú názvy odrôd, je veľmi pravdepodobné že budúce plniace dávky sa budú líšiť. My sme dostali plnenie L-12 s 15. 03. 2017. Ťažko povedať, čo sa dostane do ďalších plnení.

PET fľaše

Úplne sme zabudli, víno nie je tradične balené v skle, ale v pevných plastových obaloch. PET 1 označuje fľaše na jedno použitie, ktoré môžu vylučovať ťažké kovy a chemické látky. Tieto látky môžu postihovať hormonálnu rovnováhu. Alkoholu vo víne, zlé skladovanie a napr. vystavenie slnečnému žiareniu a vysokej teplote pri preprave v lete kuriérom ide o dosť nebezpečnú kombináciu.

Jednoducho víno a PET fľaše je už silná káva ak sa nemáme báť vína.

Pre koho sú vína určené?

Na skúšku pre všetkých, ktorí sa neboja vína, radi recyklujú plasty a nemajú vysoký obsah cukru v krvi. Inak nie je dôvod sa k týmto nápojom vracať.

Nebojsavina.sk nebojsavina_vina

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Anti-Spam otázka: